Recently, I've finished up my measuring
unit with my kids and have moved on to money. I really wanted to make
money more relevant to these kids because while they will use
measuring at some point in their life, I think some of the kids had a
difficult time making a personal connection with measuring lengths in
their everyday life. Now, while most of these students struggle
financially whether it be for their inability to pay school fees or
to buy clothes, they are still exposed to money in multiple facets of
their lives.
I started the whole unit by having
students talk with a partner about how or when they have used money
in their life. From the beginning, students will have already created
a personal connection with the unit and will then be more interested
and invested in learning. We compiled a class list which included
going to the market, buying goods, transport, paying school fees,
purchasing uniforms or school supplies, etc. The students were able
to create a pretty long list of when they've used money and each
instance appeared to be relevant to each student in the class.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjnOZdk00UtqrJAwIBrcnMEJRv5WXif3J83punAgT7s82NauNDXGAxiyubX4Bm8WG6xTkrbR-RRsgH6iEWsqQyAPq0z35f1c3AnUQkfvyv_342XGKBG3xpmAgnThPbyIyVlCJorVME6TQ/s320/CIMG7292.JPG) |
The list of when students have used money |
Since then, students have practiced how
to add and subtract Ugandan shillings (the local currency). I made a
large set of Ugandan shillings that I could use with the class. I
would put various amounts using both coins and notes up on the board
and students would then have to add or subtract the given amount
using individual slates. This helped me to assess which students were
able to identify and do the math correctly when dealing with
shillings. Heather had done a money unit right when we arrived and
she had already created little partner shilling sets. She gave them
to me to use and they came in very handy especially for the visual
learners. Students were also required to come up with various ways to
get to a certain shilling amount. For example, if the amount was 300
shillings, they could say 100 sh. + 200 sh. or 100sh. + 100 sh. + 100
sh. By using the small shilling sets, students could visualize the
money and find various combinations of money that could help them get
to the desired amount. Students worked on word problems in contexts
that were also relevant to their lives.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgJ70KvMMQGQtcRnTlNXro12pE9pfje01bSEwl7q6sWR-_HP_6nXJnoWNpVzqKklAPO3XSRSuTU_J0KgRQpbgMXg3n2TXCwfKrIm_aLR-vj_HJwD8PrlmQ3zMbxitPsMTjRvOXWmIWxHQ/s320/CIMG7291.JPG)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjoMlH2DQVeDRBpY5eUV2uyfTNxfwXGffVquo7pkIomNDFNO10QZTNrB6yhc8vjaYxY_6cN7FUCL6J_JqhSqMmTV3uYoWFAUqdrevmo8Za_-dyspAJ96ECK5PVXzlRaNoWsiUrYbEQX2Q/s320/CIMG7293.JPG)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiqQbUIS1NyRO_oJ7MmTWTGVGmIDeKP_negvwaoxgvyUfZ2H0Z0Uzvjgy9VEMvFnaI5x49M2_WU2qIIjqs_dWRx68yzXWk8TAR7rcsJSkluHcLUjkat4IiA35auFt6shR1LZO7ZhktvSA/s320/CIMG7294.JPG)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhUPmR7IQp3CZtgJdbYhVo83CksvAAT_S1kXHCWBN4cAk1_w1LizqbA0qOkSMxm0iMDMdGeHCRDcMt2diwcUnZvash0idEkJ-tnT8qGfoOtZFlQOGR5ILCNczrngUPI2pqWdFBs3eVcYw/s320/CIMG7315.JPG) |
Using coins to make various combinations. |
We also did various games and lesson
introduction activities. Students would line up in two lines and I
would say a shilling amount. Depending on whether we were working on
addition or subtraction, students would either gather or remove the
correct shilling amount before the students in the other line. I also
read about an activity called “I Have... Who Has...” In this
instance, one student starts and says what shilling amount they have
that is written at the bottom. The other cards then have shilling
amounts under the “I have” statement. However, the shilling
amount under the “I have” statement is an image of shillings.
Students would have to identify their amount correctly if they are to
keep the game going.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgcoq7tPpwZnOI42J1KLV5ZR_I_gJs7Yw8j-J4gwK9ojyKABRkDcmkTLFMEyLJheYFnNEHeo13m4xLsFxO2SUi3GXFGE0xOllyA8JoBEoj_97A4fZmvojAXI6nMCdyTKoSAR1ITHvmlrQ/s320/CIMG7431.JPG) |
Racing to see who can make the monetary amount first. |
I also had students do some group work
in this unit. I wrote out a price list of various items students
would find in the market. Each group received word problems involving
addition or subtraction of money. Students had to decide amongst each
other what sort of math would be involved and then took turns writing
while the others helped in doing the math. Each student would then
have to write their name next to the problem in which they
contributed. This helped me to get all of the students involved
rather than having one or two students dominate the activity.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi2QGwGBQ2JArLaCKmqH4d0scYMgnDvHNP4PeFpSIbiwQhXw43eAxaytgWTOUGNlJSNwi3f001gzUgbTrIxfXS6edLMmkJx0VDIzdjBofOQDtpwXyqKqzdmIIyddjOFNkk8YpZP4iJO8g/s320/CIMG7580.JPG)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhKbbCG0Wc3FRPV2VMtpGr1ZiA7AxzpHIyW-jI_NxfT-bGJF-k6WKAnds296xNFM-EfQjQOhgjppcVCTE7qG4NnZ9N7igWcS7uSm-WDkdH559HACKmvljEXutLBiJlm7aca4BFQGd-3bA/s320/CIMG7582.JPG)
I also set up a "class store." I brought in actual
containers or bags that the food found in local grocery stores are
kept in. I put price tags on the items that reflected their true
amounts. Students were given word problems that involved
adding, subtracting, and multiplying the various prices to find out
how much something costs or how much change they would receive. My
intention was for students to be active in this lesson by getting up
to find the prices on the items as though they are in an actual
store. Students were also required to work with their partners in
terms of finding prices and doing the math. Other questions students
were be required to answer will included finding several different
ways to pay for various items. Students were also given a shilling
amount and had to decide what they could buy in the store for that
particular amount of shillings.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgiYQZGPfSMeWB-mJ7xG5s2opTHxMRYVbgsZHfqRZtHh5swMgJbAM5cmoBAo8gYhHtW8jEnlWtqq3dFHsUuzsIcym-3e2Vijdiup6tvdpH05oVSydnEy1ZcLsu978exxooMMR40eenVuQ/s320/CIMG7682.JPG) |
A class store activity |
If I have more time, I want to do some sort of activity that actually involves an exchange of money whether it's acting out story problems or going to the school canteen. I think having that actual physical exchange will help students to grasp the concept of money better.
So far students seemed to be very
receptive to every math activity I give to them. I think the fact
that the subject is relevant in their lives and that students are
able to connect with it helps students to be more engaged in learning
about money.